dostyeri

ByDeasinq     09-05-21     Arkadaşlık siteleri, BedavaSohbet, bizdesohbet, Chat Odaları, chat siteleri, Chat Tr, Chatyeri, dostyeri, emekchat, emeksohbet, Eskişehir sohbet, huzurchat, huzursohbet, manifesto, mirc sohbet, mynet chat, Mynet Sohbet, onlinesohbet, parasız sohbet, Sanalsohbet, seninsohbet, Sevgisohbet, sevgiyeri, seviyelichat, Seviyelisohbet, Sohbet Odaları, Sohbet Tr, sohbetyeri, Tr Chat, Tr Sohbet, umutchat, umutsohbet     dostyeri     113 Defa Okundu

DOSTYERİ

Dostyeri denilince Aşk ve dostluk arasındaki fark uzun süredir üzerinde düşünülmüş bir sorundur. Bu ikisini birbirine karıştırmak çok kolaydır, ancak bilinçsizce bile olsa ikisi birbirinin yerine kullanılabilir. Sevgimizi arkadaşlarımızdan nasıl ayıracaklarını biliyoruz, fakat ikisini nasıl tanımlayacağımızı bilmiyoruz. Dostyeri konusuyla ilgilenen kişiler bile aşktan dostluğa veya arkadaşlığa aşktan ayrılan ince çizgiyi diğerlerine açıklarken kendilerini karıştırıyorlar mı? Bu yüzden Dosyerinin tarifi ; Aşk ve dostluk iki terim kafa karışıklığı, bir alt kümesinin hangi olduğunu açıklamak zorlaşır bile!

dostyeri

dostyeri

Bir başka konuda bir anne ile çocuğunun, bir erkek kardeşin, kızkardeşinin, bir eşin ve bir eşin vs. arasında kontrol edilemeyen bir duygu. Sevginin temeli, sadece çiftler arasında var olmasıdır. Aşk, aynı zamanda bir insanı tamamen ele geçiren ve onları başka türlü düşünmeyen yollarla davranmaya zorlayan bir duygu olarak tanımlanır. Birini sevdikleri birisi için feda etmeye zorlayabilir veya diğerine duygusal olarak bağlı ya da duygusal olarak birbirine bağımlı olabilir, öbürü bıraktıklarında boşluk kalır.

Dostluk; sevenin sevilende kendi husûsiyetlerini görmesinden kaynaklanır. Gerçek dostlar arasındaki muhabbet ve sohbet fizikteki birleşik kaplar misâli, his ve fikirlerde aynîleşmeyi sağlar. Zîrâ gerçek dostluk, iki gönül arasındaki cereyan hattı gibidir. Bu cereyanla, yâni muhabbet akışı ile, Dostyeri dostların her hâli birbirine sirâyet eder. Bu itibarla gerçek dostluk; ayrı bedenlerin bir kalp ile, yâni aynı duyuşlar içinde yaşamasıdır. Bizde Dostunyeri ile ilgili söylenmiş sözleri sizler için derledik. İşte birbirinden anlamlı o kıymetli sözler…

Dostluğun şartları şunlardır:

1- Dostlar birbirlerini gerçekten Allah rızası için sevmeli, bu sevgiye hiçbir maddi ve manevi  bir sebep karıştırmamalıdır.

2- Dostlar, Allah rızasını arayıp gözetmekte birbirlerine yardımcı olmalıdır.

3- Dostlar arasında bir ilgisizlik ve umursamazlık olmamalıdır. Birbirlerinden gördükleri sadâkat, ciddiyet ve gayrete göre tam bir yardımlaşma ve dayanışma içinde olmalıdırlar.

4- Dost, dostundan Allah’ın râzı olmadığı bir şey görünce buna rızâ göstermemeli ve müsâmaha etmemelidir.
Bilakis yumuşaklık ve güzel öğütle arkadaşına nasihat etmelidir. Bu kişi yapılan bu nasihat sonunda eski güzel hâline döner, içinde bulunmuş olduğu bu yeni durumdan yani bid’attan vazgeçerse yine kişi samimi dostluk ve beraberliğini sürdürür.

Dostlukla ilgili sizlere hoşumu giden iki sözü ekledikten sonra makaleme bir şiir ile son vermek istiyorum.

Dostluk, illa yan yana , diz dize olmak değildir. Asıl can cana , kalp kalbe olmaktır. (Mevlana)

Gerçek dostlar menfaatleri bitene kadar değil yürekleri yetene kadar sizi sevenlerdir.

Sanma ben deliyim dostum

Bir şey bilmem dostum

Seni bir kaşık suda boğarım amma

İçimdeki insan olmasa

Bağırırsın sanki dünya senin

Sallansam havalanır yere düşersin

Emmi dayı diye feryat edersin

İçimdeki insan olmasa

Sözün kısası dostluklarla ilgili bizdesohbet çok farklı olup  bir çok şey bulabileceğiniz dostyeri denilince akla ilk gelen ve 7 24 online sohbet edebileceğiniz üstelik parasız sohbet edebiliceğiniz seviyeli chat imkanı sunan tek adres sevgiyeri.com chatyeri sizi misfir etmekten keyif alacaktır.  Yorum katarak destek olabilirsiniz dostlar.

Ayrıca resmi hesaplarımızdanda bizi Takip edebilirsiniz.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (5 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?İçerikler

Yalnız insanların vakit geçirmek, arkadaşlıklar kurmak için bir araya geldiği sohbet sitesi.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© 2021 Copyright Tasarım:ByDeasinq