dini chat

Dini Chat, islami chat, Dini sohbet, islami Sohbet

Dini chat veya diğer adı ile islami chat bu günkü makalemizin konusu. Dini chat veya diğer adı ile islami chat ile ilgili bu konudaki düşüncelerim deneyimlerim ve okuduklarım olacaktır. Öncelikle şunu tüm samimiyetimle söyleyeyim.Bu makaleyi yani dini chat ile ilgili yazıp yazmama konusunda tereddüt gösterdim. Nedeni şu: Arkadaşlar hani nihayetinde sanal ortamda ve özellikle sunucu sahibi biri olarak bu konuda yazı yazmak hem risk hemde bir bakıma kendinle tezat olan bir durum gibi. Ama her ne olursa olsun bu yazıyı okuyup kendine olumlu bir paye çıkaracaklar adına bir nevi de sorumluluk olduğu kanaatine vardığımdan bu yazıyı kaleme aldım.

dini chat,dinichatdini chat,dinichat

Öncelikle dini chat veya bir başka adı ile islami chat yazısını kaleme almadan önce olumlu olumsuz yönleri ile genel manada araştırmayı tavsiye etmek ile yazıma başlıyorum.

Dostlar, kadim topraklarda islami fikirlerin asırlardır hüküm sürdüğü bir coğrafyada yaşıyor olmamız ve dini değerlere bağlı bir kültür medeniyetimizin olması elbette bu tür sanal ortamlarda hassasiyetle konulara yaklaşmamız elzem gerektirmektedir.

Bu hassasiyet ilk olarak şu soruyu sorduyor bize veya sorduruyor olmalı. Dini chat veya diğer adı ile islami chat caiz midir? Bu sorunun cevabını ben kendi adıma verme makamında değilim bu yüzden googlede yapmış olduğum araçtırmada içime en çok sinen bu alanda üstad olarak biline hocalarımızdan birinin görüşüne yer vererek makaleme devam edeceğim.

Soru: Karşı cinsten biriyle “Chat”, yani sanal ortamda sohbet etmenin dinimizce her hangi bir sakıncası var mı?

Süleyman Ateş hocadan Cevap: İnsan düzeyinde, sanal ortamda yapılan sohbette bir sakınca yoktur. Sanal sohbetle mektuplaşma veya telefonla konuşma aynıdır. Ama karşı cinsle sohbet, önce normal başlarken sonra iş başka kanala, yasak konulara girerse elbette bunun doğru bir şey olduğu söylenemez. Şimdi o tür sitelerde sanal seks dahi yaptırıyorlar. Bu ne demek? Düşüncenin, yasak şeylere konsantre edilmesi demek. Bu tür durumlar insan düşüncesini ev ruhunu kirletir. Asıl önemli olan da düşünce kirliliğidir. Nitekim Hz. İsa, gördüğü bir kadının güzelliğini içinde düşünen kimsenin, o kadınla yatmış olacağını söylemiştir. Hz. Peygamber de “Birinci bakışında günah yok. Ama ikinci bakış (döne döne kadına bakmak) günahtır” buyurmuştur. Bu sözler, insan ruhunun, düşüncesinin kirlenmesini önleme tedbirleridir.

Bu cevabın akabinde bende duygu ve düşüncelerime yer verdikten sonra yazımı sonlandırcağım.Dini chatin veya islami chatin yapmanın sorumluğu bilinci ile…

islami düşünceye sahip her müslüman bir başka Müslüman kardeşiyle ister reel olsun isterse sanal ortamda olsun muhabbet etmesi dini olsun veya hayata dair olsun güzel bir şeydir. Fakar bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise çok hassas olup çok yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Mesela aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle yanlış bir tutumdur. Zira bu tutum reelde bile men edilmiştir.Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.Buna evli arkadaşların çok daha dikkat etmesi ve hassas olması gerekir.Hem aile toplumuna ciddi manada zarar vermekte hemde ruh sağlığına çok ciddi tahribatlar vermektedir.

Fakat dini konularda online sohbet olsun dini chat olsun veya islami chat olsun fark etmez Allah’ı,ahlakı, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri  ,isani ve erdem içeren her konuyu hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Standartımız asgari bu olmalıdır. Bu standartlarla hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

Evet dostlar dini chat veya diğer adı ile islami sohbet ile iligili az çok bir kanaate vardığımızı eksik yönlerimizi artı yönlerimizi tefeekkür ettiğimizi düşünerek kısaca parasız sohbet  sunucumuzunda reklamını yapalım:) laf lafı açtı sohbetlaf ı uzadı…

Evet bizdesohbet öyle sevgi,samimi,sıcak ki bu duyguları paylaşmakta en doğruyer olarak gördüm.Dostlar makaleme ve duygularıma şimdilik ara vermekle beraber iştiraklerimiz olan diğer sohbet adreslerimizide kullanarak sunucumuza sohbet adresimize gelebilirsiniz. Vakit ayırıp askderyasi makalesini sabırla okduğunuz için sonsuz tşklerimi sunmanın yanında sohbetyerimiz.com , www.sevgiyeri.net , www.Chatyeli.com adreslerimizi de ziyaret etmenizi rica eder.Sosyal hesaplarımızdan da takip edebilirisiniz. Kalın sağlıcakla…İçerikler

Yalnız insanların vakit geçirmek, arkadaşlıklar kurmak için bir araya geldiği sohbet sitesi.

Takip Et

Sende ♥ hemen takip et

© 2021 Copyright Tasarım:ByDeasinq